Zasady sukcesu największych deweloperów

27

Mar, 2016

Warto być na bieżąco ze stałymi zmianami dynamicznego rynku nieruchomości. Nowymi trendami i możliwościami technologicznymi, oraz wyzwaniami, które zmieniający rynek narzuca. Ale równie istotnym elementem właściwego zarządzania jest świadomość zasad które pozostają niezmienne. Zobaczmy metody i strategie sukcesu największych deweloperów rynku nieruchomości.

Dzięki jakim kluczowym zasadom i decyzjom zdołali się wybić i utrzymać na rynku? Zapewne wiele tego co tutaj znajdziesz będzie dla Ciebie oczywiste, ale warto przypomnieć o tych zasadach, które przetrwały próbę czasu. Zobacz jakie tajemnice swojego sukcesu zdradzają ci którzy osiągnęli długotrwały i wyróżniający sukces.

 

Wang Jianlin
Realizacja i Innowacja

Wang Jianlin jest, założycielem i prezesem Dalian Wanda Group, największego chińskiego dewelopera, a także największego operatora kin. Według Forbes, Wang Jianlin był najbogatszym potentatem nieruchomości na świecie w 2016 roku, o wartości netto $ 28.7 mld USD!

Realizacja

W swoim wykładzie w Saïd Business School, University of Oxford Wang Jianlin podkreślił, że konsekwentna i skuteczna “realizacja jest jedyną drogą do rozwoju”. W Wandzie nacisk jest położony na wdrożeniu innowacyjnych systemów kontrolujących jakość realizacji, na przestrzeni dziennych, tygodniowych, oraz miesięcznych przedziałów czasowych.

Jestem wielkim zwolennikiem zasady realizacji

przyznaje Wang Jianlin, i temu właśnie przypisuje sukces firmy. Dzięki tej zasadzie Wanda jest jedyną na świecie firmą, która otworzyła dziesiątki wielkich centrów handlowych, 10-20 hoteli, jak również innych projektów w przemyśle rozrywkowym i turystycznym.

Naczelna wartość zasady realizacji jest również otwarcie ceniona i wdrażana w czołowej firmy deweloperskiej w Polsce – jak zdradza Michał Sapota, prezesa Murapol S.A.

Innowacja

Pierwszym kluczem jest zrozumienie, w jaki sposób można odróżnić się od innych poprzez innowacyjność

Na tym samym wykładzie, Wang Jialin przypominał że Chińska gospodarka przechodzi transformację strukturalną. Podczas tego procesu rozwój może ulec spowolnieniu w parze z poważnymi wyzwaniami na rynku pracy. “W przypadku Chin, jest to niezbędny proces, przez który musimy przejść, i dlatego widzimy zmiękczenie wzrostu gospodarczego. Ale w obliczu tych trudności pojawia się również wiele możliwości.

“Moi przodkowie, w toku rozwoju języka chińskiego zawarli w słowie ‘kryzys’ jego kluczowe, i zarazem przeciwstawne pojęcia-zasada przypominająca myślenie Laozi: chińskie słowo “kryzys” składa się z dwóch znaków. Pierwszy oznacza “niebezpieczeństwo”, a drugi “szansę”.”

 

Lee Shau Kee
Ciężka praca, wytrwałość i filantropia

Lee Shau Kee jest magnatem nieruchomości bazującym głównie w Hong Kongu, a według Forbesa, drugim najbogatszym miliarderem nieruchomości na świecie w 2016 roku. Jest większościowym właścicielem Henderson Land Development, konglomeratu nieruchomości z udziałami nieruchomościach, hotelach, restauracjach i usługach internetowych.

Będąc odpowiedzialnym za wzrost i rozwój znacznej części sektora finansowego Hongkongu ostatnich czterdziestu lat, Lee Shau Kee pamięta też o bardzo ciężkich początkach. Dlatego zawsze podkreśla wagę ciężkiej pracy i wytrwałości. Poza tym, zwraca uwagę na istotne elementy zarządzania kapitałem wiążące dobre inwestycje oraz działalność filantropijną.

“Używaj pieniędzy do zarabiania pieniędzy: Zaoszczędź swoje “pierwsze wiadro złota”, albo małą fortunę z pracy, ale potem używaj tego do inwestycji. Nie wystarczy zaparkować pieniędzy w banku.”

“Dla tych, którzy już osiągnęli sukces, pieniądze mogą stać się czynnikiem kontroli w życiu i mogą zrobić z ciebie niewolnika. Jednym ze sposobów, aby tego uniknąć jest filantropia. Rozdając pieniądze na właściwe cele, tym samym dźwigając z ciebie potrzebę zaangażowania się w jaki sposób są wydawane, dostarczy ci trochę “spokoju ducha”.

 

Sheila Johnson
Dobry zespół

Sheila Crump Johnson jest współzałożycielką kanału rozrywkowego BET oraz prezesem Salamander Hotels and Resorts, ogromnej sieci luksusowych ośrodków wypoczynkowych i hoteli. Pani Johnson kładzie nacisk na ludzi jakimi się otaczamy, jako kluczowy atrybut dobrej działalności.

Otocz się dobrym zespołem i powoli go rozbudowuj.

Sheila Johnson zapewne wiele wie o zespołach, będąc właścicielem lub partnerem w trzech profesjonalnych franczyzach sportowych: Washington Capitals, Washington Wizards, i Washington Mystics.

“Zespół jest jedną z najważniejszych inwestycji, a jeśli będziesz ostrożny aby zatrudniać tylko najlepszych ludzi, to będziesz wynagrodzony dywidendami.”

 

Kirk Kerkorian
Ciężka praca i cierpliwość

Kirk Kerkorian był kluczową postacią w kształtowaniu nieruchomości w Las Vegas, osiągając wartość netto $ 16 miliardów dolarów w 2008 roku, według magazynu Forbes, i był bez wątpienia jednym z największych deweloperów XX wieku. Poza budową hoteli w Las Vegas, był także jednym z największych potentatów Hollywood, właścicielem linii lotniczej, inwestorem przemysłu samochodowego, oraz filantropem.

Z natury skromny, Kerkorian nie przepadał za dzieleniem się tajemnicami swojej filozofii zawodowej, i tym bardziej jej reklamowania. Ale pomimo swojej deklarowanej wstrzemięźliwości w oferowaniu rad, Kerkorian przyznał—dość metaforycznie—że cierpliwość jest zaletą która się opłaca.

“Spocząwszy na brzegu rzeki, aligator obserwował jak małe rybki przepływają tuż obok. Aligator był głodny, ale nie gonił małego narybku. Czekał tak spokojnie i w takim bezruchu, że mieszkańcy rzeki, zajęci własnymi interesami przestali zwracać na niego uwagę. Po dłuższym czasie, wyjątkowo duża i soczyście wyglądająca ryba podpłynęła bliżej. Dopiero wtedy bestia otworzyła swoją paszczę, i połknęła wielką rybę w całości. Uważam że możemy działać tak jak ten głodny aligator.”

W końcu, mimo swojej naturalnej skromności Kerkorian też zdradził, co zresztą jest ewidentne z obiektywnej analizy historii jego działalności, że pracowitość oraz szczerość wobec ludzi były postawami, które cenił i których zawsze się trzymał w swojej działalności.”

“Zawsze ciężko pracowałem i byłem bardzo szczery w relacjach z innymi. I myślę że każdy dojdzie do zrozumienia jak to wszystko funkcjonuje, posługując się własnym rozumem. Ja miałem dużo szczęścia.”

 

Wsparcie bloga