Mój miniony rok. 5 cytatów na lepszy start w 2017

7

Sty, 2017

Sezon noworocznych postanowień został oficjalnie otwarty. Czas na lepszy start w 2017 rok! Sylwester to data jak każda inna, ale lubimy przypisywać jej magiczną moc. Jakby nasze decyzje zależały nie od naszych działań, lecz warunków zewnętrznych.


Jeśli nawet na to, co nas spotyka nie mamy wielkiego wpływu, to bez wątpienia mamy wpływ na naszą postawę wobec różnych zdarzeń. Tych pozytywnych i negatywnych. A postawa ta z kolei bierze się z tego kim jesteśmy i co mamy w głowie. Dlatego dobrze jest karmić umysł odpowiednimi treściami.

5 cytatów na lepszy start w 2017!

Miniony rok postanowiłem podsumować pięcioma cytatami, które towarzyszyły mi przez ostatnich dwanaście miesięcy. Pojawiały się w różnych momentach życia, ale zawsze w odpowiednim czasie. Może nic nie dzieje się bez przypadku. Dzielę się z nimi, bo chciałbym je zapamiętać na dłużej i zainspirować Ciebie do zmiany perspektywy myślenia o pewnych sprawach.

 

Ilość robi jakość – ”Kreatywność S.A” Ed Catmull.

Chcesz robić coś dobrze? Rób tego dużo.

Nawet jeśli w trakcie drogi nie będzie doskonale, będzie prowadziło do doskonałości. Jeśli pracujesz w organizacji, która nie pozwala Ci popełniać błędów, nigdy prawdziwie się nie rozwiniesz. Nie można odnieść sukcesu bez próbowania. Nie sposób być świetnym handlowcem nie popełniając na tej drodze tysiąca błędów. Nie jesteś w stanie stworzyć skutecznego marketingu bez sprawdzania, co działania. Nie można osiągnąć sukcesu nie zaliczając pod drodze rzeszy porażek.

Ten rok nauczył mnie, że ilość robi jakość. Jeśli na drodze do określonego rezultatu nie jesteś w stanie zapewnić sobie zasobów w postaci prób – efekty będą mierne.

 

Jakże szybko „nie teraz” staje się „nigdy” – M.L. King.

Gdyby zrobić badania, dotyczące przyczyn niezadowolenia ludzi z obecnego stanu rzeczy, bez wątpienia byłyby to niepodjęte decyzje. Widzisz, że coś wokół nie gra – nic z tym nie robisz. Nie podoba Ci się to, gdzie jesteś, ale nie ruszasz z miejsca.  Jeśli nie zrobisz tego „teraz” najczęściej nie zrobisz nigdy.

Każda decyzja ma swoje dwa poziomy „tak”. Pierwszy ten w głowie, gdzie sami przed sobą mentalnie mówimy „tak”. Drugi, ten realny, gdzie komuś na zewnątrz musimy to zakomunikować i podjąć fizyczne działania.

Cieszę się, bo w minionym roku udało mi się jeszcze głębiej poznać siebie i wypracować sposób, aby nawet chwilowe „nie teraz” nie zamieniło się w wieczne „nigdy”.

 

 Niejasnych zadań nie da się wykonać jasno – „Wiedźmin. Ostatnie Życzenie”, Gerald.

Jeśli stawiasz sobie cele, zadbaj o to aby były jasne. Jeśli są złożone. Podziel je na mniejsze części i zawsze patrz, jaki ma być rezultat.

Kultura skrótu, w której żyjemy lubuje się w oszczędnej komunikacji, zostawiającej luki na domysły. Z drugiej strony nastawienie na cele, zysk, efekty powoduje konieczność realizacji bardzo konkretnych zadań. Jeśli zabraknie czasu na ich dobre przedstawienie, brakuje możliwości ich poprawnego wykonania.

W 2016 nauczyłem się wymagać od siebie i innych jeszcze większej precyzji w określaniu tego, co należy zrobić. Nie zawsze się to udaje, ale w końcu ilość zrobi jakość.

 

Z ulgą opuszczam wzburzone morze przyczyny i teorii, aby wejść na twardy grunt rezultatu i faktu – „Winston Churchill. Lider”, W. Churchill.

Od wizji bardzo sprawnie należy przechodzić do realiów. Przebywanie na poziomie wyobrażeń, idei jest potrzebne i ważne tylko jeśli potrafimy schodzić w dół i weryfikować to z rzeczywistością. Obserwować, jak nasze pomysły korespondują z otoczeniem. Jak wypływają na najbliższe osoby, na to co robią i jak się czują.

Dlatego obiecałem sobie, że za każda wycieczka w przestworza pomysłów musi uwzględniać twarde lądowanie na ziemi. I najważniejsze. Jeśli mam być za coś odpowiedzialny, to muszę być decydentem tego obszaru.

 

Daj słabemu trochę siły a stanie się od niej uzależniony –  „Mike Tyson. Moja prawda”. M. Tyson.

Jesteś świetnym zawodnikiem. Zrobię z Ciebie mistrza świata. Jesteś wspaniały! Tak Cus – trener Tysona – budził w nim ducha gladiatora, którego przekleństwem stała się własna siła. Dlaczego? Ponieważ wytworzyło w nim przekonanie, że zawsze i w każdym momencie może wszystko.

Dziś łatwo o poczucie posiadania siły: ważne stanowisko, sprzyjająca poczynaniom grupa odniesienia. Pozytywne komentarze na facebooku. Kasa. Pozory siły biorą się z pozornie silnej osobowości. Często wielcy wizerunkowo, to kolosy na glinianych nogach.

Dla mnie ten cytat jest świetną przestrogą przed budzeniem w sobie zbytniego poczucia zadowolenia z samego siebie. Człowiek przeceniający swoją moc sprawczą łatwo może być manipulowany. Albo co gorsze, sam może manipulować innymi, traktując to jako przywódcze wpływanie. To niesie za sobą dużo zła.

 

To moje cytatowe inspiracje minionego roku. Był on dla mnie zwariowanym czasem, pełnym niespodzianek. Cieszę się, że moje doświadczenie powiększyło się o mądrości zawarte w przytoczonych cytatach. Mam też nadzieję, że będą taką samą inspiracją dla Ciebie jak dla mnie. A nawet jeśli są tylko banałem, to co z tego. Banalne słowa mogą być powodem niebanalnych działań.

 

Artykuły, które warto przeczytać w tym temacie:

Wsparcie bloga