15 cytatów, które zagrzewają do walki i pomogą Ci być sobą!

27

Kwi, 2018

Najtrudniej pozostać na torach i w oceanie możliwości być sobą. Zapewne doświadczasz w życiu wzlotów i upadków, stanów euforii, poniedziałkowego zniechęcenia czy totalnego zwątpienia. Jeśli tak, to bardzo dobrze. To znaczy, że jesteś normalny. Gorzej mają „bananowcy”, tj. ludzie z wiecznie przyklejonym uśmiechem do twarzy, którzy wdrukowali sobie, że życie to karuzela z wiecznym happy endem.

Bez wątpienia w zanadrzu Twojej świadomości bądź w skrytych zapiskach notatnika masz cytaty, którymi się inspirujesz. Które pomagają przejść przez trudne momenty w życiu. Zagrzewają do działania lub po prostu poprawiają samopoczucie, że „jakoś to będzie”.

Ja również mam taki swój zestaw, po który lubię sięgać, kiedy potrzebuję odetchnąć. Pomyśleć, czy to, co robię, jest tym, o co mi chodzi w życiu. I dalej ruszyć z werwą. Oto moja lista!

1. „Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna”

Pochwała nadziei. Każde zdarzenie zmieniające bieg wydarzeń to nowy rozdział książki pod tytułem „życie”. Często beznadziejne sytuacje, kiedy spojrzy się na nie z drugiej strony, stanowią prawdziwe wyzwolenie. Są odpowiedzią na pytanie, jak działać inaczej i często lepiej. Dlatego warto traktować, to, co nas spotyka, z przymrużeniem oka (ale i z należytą odpowiedzialnością), bo w innym miejscu wcale nie jest gorzej.

 

2. „Działaj jak człowiek myślący. Myśl jak człowiek czynu” (Henri Bergson)

To jeden z moich ulubionych cytatów. Jest dla mnie drogowskazem bycia przyzwoitym w życiu i specjalistą w zawodzie. Często upadam, ale wówczas wiem, do jakiego ideału muszę powstać. Warto tak postępować, aby każde działanie wypływało z (prze)myślenia, a każde myślenie przekuwało się w konkretną aktywność!

 

3. „Usposobienie człowieka jest jego losem” (Sokrates)

Bo jak inaczej miałoby być? Akceptacja tego, kim jesteśmy i co mamy do zrobienia, jest najlepszą opcją na szczęśliwe życie. Jesteśmy tym, kim jesteśmy, i nic nam nie dadzą iluzoryczne wymiany na nowszy model. Nasze usposobienie jest naszym losem. Żeby nie zwariować, warto to zaakceptować.

 

4. „Ego mówi: kiedy wszystko się ułoży, znajdę spokój. Dusza mówi: kiedy znajdę spokój, wszystko się ułoży” (Marianne Williamson)

Jakże często szukamy szczęścia, lepszego jutra, bezpieczeństwa i spokoju w przyszłości. Kiedyś, jak tylko stanie się X, Y, Z, znajdę spokój. I tak gonimy króliczka, który z każdym krokiem wydaje się przyspieszać coraz bardziej. A gdyby tak wyjść od tego, że już teraz jest dobrze. I może być tylko lepiej?

 

5. „Jesteś tym, co robisz, nie tym, co mówisz, że robisz”

Łatwiej mówić niż robić. Łatwiej budować wizerunek niż być Kimś. Prawda jest taka, że na koniec dnia liczy się to, co zrobiłeś. To, co po sobie zostawiłeś. Przed samym sobą możesz obronić każdy „sukces”, ale kiedy inni widzą same zgliszcza, nic Ci po złotoustej mowie. Zawsze jesteś tym, co robisz, a nie tym, co mówisz.

 

6. „Jak robisz cokolwiek, tak robisz wszystko”

Pochwała konsekwencji. Człowieka, jego charakter, postawę, zaangażowanie, podejście do wykonywanych zadań, system podejmowania decyzji – można poznać po drobnych rzeczach. Nasze życie jest sumą drobnych aktywności i wypadków. Każdy z nas wystawia sobie świadectwo tym, w jaki sposób robi cokolwiek. Bo przecież tak robi wszystko.

 

7. „Szczęście nie polega na tym, że możesz robić, co chcesz, ale na tym, że chcesz tego, co robisz” (Lew Tołstoj)

Iluzja wszechmożliwości niejednego wpędza w poczucie frustracji i zwątpienia. Wizerunki mówców motywacyjnych, inwestorów, 30-letnich rentierów skutecznie odwracają uwagę od tego, co naprawdę chcemy robić. Możesz karmić się tym, że możesz robić, co chcesz, ale czy nie lepiej chcieć tego, co robisz? Z prawdziwą pasją oddawać się być może mało zauważalnym na zewnątrz i mało sexy działaniom, lecz Twoim?

 

8. „Prawda, która wyzwala człowieka, to zwykle prawda, której człowiek woli nie słyszeć” (Agar)

Nie każdego stać na przełknięcie gorzkiej prawdy o nim samym. Lepiej słyszeć peany uwielbienia niż ostrą krytykę pod swoim imieniem. Tymczasem tylko ta druga opcja pozwala zachować przytomność umysłu i nie odlecieć w kategorię nieomylność. Tam zawsze czeka nas porażka. I to dotkliwa.

 

9. „Błogosławieni, którzy niczego nie robią, jeśli nic nie potrafią wykonać dobrze”

Wtrącanie nosa w nie swoje sprawy powoduje konflikty, błędy i porażki. Gdyby każdy zajął się tym, na czym się zna, a nie tym, na czym wydaje mu się, że się zna, wszystkim żyłoby się prościej.

 

10. „Dopiero przy końcu roboty można poznać, od czego trzeba było zacząć”. (Blaise Pascal)

Można w nieskończoność planować, dążąc do perfekcyjnego ideału ile i tak przy określonym wyniku zawsze można powiedzieć – to można było zrobić inaczej. Nie zaplanujemy wszystkiego, nie przewidzimy wszystkich scenariuszy. Mądrość przychodzi po fakcie.

 

11. „Dzięki cierpliwości łatwiej znosi się to, czego nie można znieść”

Siła tkwiąca w truizmach polega na ich niepodważalności i prostocie. Czasami jedyne, co można zrobić, to zaakceptować to, czego nie można zmienić, i iść dalej. Po prostu!

 

12. „Doświadczenie to to, co zdobywasz tuż po chwili, w której go potrzebowałeś”

Bez próbowania nie ma zwyciężania. Strach przed porażką jest największą blokadą wspaniałych sukcesów. Nigdy nie mamy wystarczająco tego, czego potrzebujemy, aby coś osiągnąć, dopóki nie zaczniemy po to zmierzać. Tak już jest.

 

13. „Człowiek zbyt ostrożny niewiele osiągnie” (Friedrich Schiller)

Wiele osób wie, co należy zrobić, aby zarabiać więcej, skuteczniej się promować, być w czymś lepszym. Tylko tego nie robi. Robią to ci mniej inteligentni, ale za to odważniejsi. Zbytnia ostrożność przeszkadza w spełnianiu marzeń.

 

14. „Im więcej pomagają człowiekowi w jego ogrodzie, tym mniej ten ogród należy do niego”

Prosić o pomoc to piękna umiejętność. Nie jesteśmy w stanie wszystkiego zrobić sami, dlatego życzliwe wsparcie jest na wagę złota. Problem polega na tym, kiedy wsparcie przeradza się w „ustawienie po swojemu”. Dlatego nawet jeśli Twój ogród ma być brzydki, ma mieć zwiędłe rośliny i nie zajrzy do niego zabłąkana dusza, nie pozwalaj nikomu zbytnio mieszać w nim. Dopóki sam działasz, jest Twój. Tylko wówczas po Twojej stronie leży odpowiedzialność za sukcesy i porażki.

 

15. „Bądź uroczy dla swoich wrogów, nic ich bardziej nie złości” (Carl Orff)

Konflikty rozwijają, lecz te przeradzające się w animozje podżegają do czystego zła. Najlepszą obroną jest atak, ale ten atak nie musi być konfliktowaniem się. Czasami lepiej zachować powściągliwość i cierpliwość. Wówczas grasz w inną grę, w której Ty rozdajesz karty. Pomyśl by być urocznym dla swoich “wrogów”.

 

A jakie Ty masz swoje ulubione cytaty, które dodają Ci energii, pozwalają być sobą i iść do przodu? 🙂

Wsparcie bloga